02/06/2021
A început sezonul climelor, o data cu venirea sezonului cald. Totusi e bine de știut ca, deși toată lumea încarcă instalații, 99% din cei ce o fac, habar n-au cm funcționează! Iar asta e lege, și cu siguranță nu am greșit procentajul!
Știți, e simplu sa încarci și sa faci dintr-o instalație relativ funcțională, funcțională. Problemele încep atunci când nu funcționează, e ft ușor sa zici ca trebuie schimbat compresorul(când ești incapabil sa înțelegi ce înseamnă Pao sau Pag, de ce, și care-s cantitatile) când habar n-ai despre un filtru dezumidificator, și rolul acestuia în cadrul instalației. E ușor sa încarci pana dai de un seria 3(trebuia sa dau și un exemplu punctual cu o problema mai aparte), care la un moment dat, îți împinge R134a în stația de încărcare și habar n-ai de ce, pt ca nu-i asa, și valvele au rolul lor!
Vă zic asa, dacă ați încărcat și vă "scapă", iar "expertul" îți propune sa bage aer ca sa vadă pe unde, fugiți cât va țin picioarele, pt ca va asigur ca o sa ii fiți client, ani la rand cu probleme la instalația de climă, și ghiciți ce, sigur o sa fie mașina vinovata! :)
Am zis 99 dintr-o 100, căutați-i Pe aceia 1%, în general, nu se grăbesc sa va ia banii, și mai apoi, sigur nu va spun sa o puneți pe olx!
O vara plăcută tuturor!