MOC Performance - Chiptuning Stage 1 & Dyno Oradea

Directions Website Contact the business

MOC Performance - Chiptuning Stage 1 & Dyno Oradea Chiptuning Stage 1 / 2 / 3 / 4
Performance & Eco tuning
Dyno Tuning
Exhaust system / Intakes / Wheels / Carbon fibre

Mercedes-Benz C250 W204 | Stage 1Un C-Class echipat cu motorizarea C250, cu o configurație de fabrică ce livrează 200 CP...
30/10/2026

Mercedes-Benz C250 W204 | Stage 1

Un C-Class echipat cu motorizarea C250, cu o configurație de fabrică ce livrează 200 CP și 453 Nm.

Înainte de calibrare, punctul de referință este reprezentat de valorile declarate de producător. Prin optimizarea software-ului, am urmărit valorificarea unui potențial suplimentar de putere și cuplu.

Rezultatele:

📉 Stock: 200 CP / 453 Nm

📈 Stage 1: 244 CP / 538 Nm

📈 +44 CP și +85 Nm

Creșterea de cuplu este la fel de importantă ca sporul de putere, contribuind la caracterul mai energic al motorului pe întregul interval de funcționare.

La MOC Performance, nu urmărim doar atingerea unor valori pe hârtie, ci o calibrare coerentă, raportată la particularitățile fiecărei motorizări.

Mercedes-Benz C250 W204 — 244 CP / 538 Nm.

VW Passat B6 2.0 TDI — Hot Start FixIntervenție software Hot Start Fix pentru Volkswagen Passat B6 2.0 TDI, destinată si...
28/10/2026

VW Passat B6 2.0 TDI — Hot Start Fix

Intervenție software Hot Start Fix pentru Volkswagen Passat B6 2.0 TDI, destinată situațiilor în care motorul prezintă pornire dificilă la cald din cauza strategiei de pornire din ECU.

Soluția vizează calibrarea parametrilor de pornire la cald, fără înlocuirea preventivă a componentelor. Înainte de aplicare, este important ca starea tehnică a motorului și sistemul de pornire să fie evaluate corespunzător, deoarece simptome similare pot avea și alte cauze.

⚠️ ECU Siemens PPD1.x — Siemens nu este Bosch.

Încă o dată, demonstrăm că știm ce, unde și cm trebuie calibrat, inclusiv pe platforme ECU care necesită o abordare diferită.

BMW M240i G42 B58 | Prima experiență pe circuitPrima ieșire pe circuit cu M240i-ul nostru a fost despre mai mult decât m...
16/10/2026

BMW M240i G42 B58 | Prima experiență pe circuit

Prima ieșire pe circuit cu M240i-ul nostru a fost despre mai mult decât mașină. A fost o experiență nouă, o perspectivă diferită și o ocazie de a învăța lucruri pe care nu le descoperi doar din spatele volanului, în afara circuitului.

Am avut parte de câteva sfaturi valoroase care ne-au ajutat să înțelegem mai bine experiența și să privim lucrurile dintr-o altă perspectivă.

Mulțumim lui Mihai Nitu pentru timpul acordat, pentru sfaturi și pentru că a împărtășit din experiența sa cu noi. Apreciem!

Pentru noi, fiecare experiență nouă vine cu lucruri de învățat și cu motive să revenim mai bine pregătiți.

MOC Performance | BMW M240i G42 | B58

Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD | Stage 1 📉 Stock declarat: 250 CP / 570 Nm📈 Stock masurat: 256 CP / 580 Nm📈 Stage 1 : 292 C...
15/10/2026

Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD | Stage 1

📉 Stock declarat: 250 CP / 570 Nm
📈 Stock masurat: 256 CP / 580 Nm
📈 Stage 1 : 292 CP / 663 Nm

📈 +36 CP și +83 Nm față de măsurătoarea inițială.

Un detaliu important: valorile declarate de producător nu reprezintă întotdeauna punctul de plecare măsurat al fiecărei mașini. De aceea, comparația relevantă este cea dintre măsurătoarea inițială și rezultatul obținut după calibrare.

În cazul acestui Grand Cherokee, ambele măsurători arată clar diferența: de la 256 CP și 580 Nm la 292 CP și 663 Nm.

La MOC Performance, rezultatele sunt susținute de măsurători, nu doar de estimări.

BMW E60 520d | Stage 1Putere declarată din fabrică: 177 CP / 350 NmMăsurat inițial: 139 CP / 307 NmDupă Stage 1: 177 CP ...
13/10/2026

BMW E60 520d | Stage 1

Putere declarată din fabrică: 177 CP / 350 Nm

Măsurat inițial: 139 CP / 307 Nm

După Stage 1: 177 CP / 359 Nm

Nu toate mașinile echipate cu aceeași motorizare oferă aceleași rezultate. Starea tehnică și eventualele restricții existente pot influența semnificativ valorile obținute.

În cazul acestui BMW E60 520d, am identificat restricții asociate filtrului de particule (DPF). Recomandarea noastră a fost curățarea profesională a filtrului, urmată de o nouă evaluare.

Un rezultat bun nu înseamnă doar cifre pe un grafic. Înseamnă și identificarea problemelor care influențează performanța și recomandarea soluției potrivite.

Valorile prezentate sunt cele din stadiul actual. După curățarea DPF-ului, vom repeta măsurătorile pentru a evalua diferențele.

Fiecare motor trebuie analizată individual, iar rezultatele trebuie interpretate în contextul stării sale tehnice.

BMW M240i G42 xDrive | B58 | Stage 1📈 Dyno : 495 CP / 658 NmStage 1 ECU + TCU + MOC Performance 200-cell downpipe + OPFo...
08/10/2026

BMW M240i G42 xDrive | B58 | Stage 1

📈 Dyno : 495 CP / 658 Nm

Stage 1 ECU + TCU + MOC Performance 200-cell downpipe + OPFon.

Pe 1/4 mile:

11.66 s
11.65 s
11.64 s
11.62 s

Patru run-uri, cu doar 0.04 secunde între primul și ultimul.

Run-ul de 11.66 s a fost realizat la +0.27% slope.

După corecția pantei:

11.53 s

Mașina a fost cântărită la 1.796 kg, cu rezervorul plin și șoferul în mașină.

Având în vedere nivelul de combustibil din momentul testelor Dragy, greutatea estimată în timpul run-urilor a fost de aproximativ 1.760 kg.

Temperatura anvelopelor:

34°C față | 31°C spate

Ca reper, rezultatele afișate în Google Search pentru BMW M240i G42 xDrive Stage 1 sunt în zona 11.6–12.0 secunde.

Rezultatul nostru:

11.53 s corrected.

BMW M240i G42 xDrive
B58 | Stage 1 | 200-cell downpipe
495 CP / 658 Nm

07/10/2026

Golf 8 GTI | EA888 | Scorpion Downpipe

Golf 8 GTI echipat cu Scorpion 200-cell downpipe.

EA888-ul își schimbă imediat caracterul sonor, iar diferența se aude clar în clip.

Golf 8 GTI. EA888. Scorpion 200-cell.

BMW M240i G42 | B58 | Stage 1 + MOC Performance Downpipe📉 Stock: 427 HP / 564 Nm📈 Final: 495 HP / 658 Nm+68 HP | +94 NmM...
06/10/2026

BMW M240i G42 | B58 | Stage 1 + MOC Performance Downpipe

📉 Stock: 427 HP / 564 Nm
📈 Final: 495 HP / 658 Nm

+68 HP | +94 Nm

M240i-ul a pornit complet stock, cu 427 HP și 564 Nm măsurați.

Pentru etapa următoare am introdus downpipe-ul MOC Performance 200-cell, însă un element important din configurație a rămas neschimbat: OPF-ul este în continuare pe mașină.

Aici apare și limita tehnică a configurației.

OPF-ul face parte din sistemul de post-tratare a gazelor, iar creșterea suplimentară a sarcinii motorului înseamnă și o solicitare mai mare asupra sistemului de evacuare și a componentei de filtrare, în special din punct de vedere al debitului și al încărcării termice.

De aceea, la această configurație nu am urmărit pur și simplu cea mai mare cifră posibilă. Am ales să ne oprim la un nivel de 495 HP / 658 Nm, păstrând OPF-ul pe mașină și evitând să împingem configurația într-o zonă în care solicitarea suplimentară a acestuia ar deveni inutilă.

Față de măsurarea stock:

+68 HP | +94 Nm

Rezultatul final este 495 HP și 658 Nm, cu B58-ul echipat în continuare cu OPF și cu downpipe MOC Performance 200-cell.

Nu orice configurație trebuie împinsă la maximum. Uneori, partea tehnică înseamnă și să știi unde te oprești.

BMW 730d G11 | 3.0 Diesel Mild HybridBMW 730d G11, una dintre configurațiile interesante ale generației G11: motor 3.0 d...
05/10/2026

BMW 730d G11 | 3.0 Diesel Mild Hybrid

BMW 730d G11, una dintre configurațiile interesante ale generației G11: motor 3.0 diesel, sistem Mild Hybrid și nivelul de tehnologie specific Seriei 7.

La MOC Performance lucrăm cu platformele BMW moderne și cu partea de software specifică acestor sisteme, cu atenție la configurația individuală a mașinii.

VW Passat B7 | 2.0 TDI DSG | Stage 1📉 Stock: 177 HP / 369 Nm📈 Stage 1 ECU + TCU: 211 HP / 437 Nm+34 HP | +68 NmVolkswage...
29/09/2026

VW Passat B7 | 2.0 TDI DSG | Stage 1

📉 Stock: 177 HP / 369 Nm
📈 Stage 1 ECU + TCU: 211 HP / 437 Nm

+34 HP | +68 Nm

Volkswagen Passat B7 cu motor 2.0 TDI și transmisie DSG, calibrat la nivel de ECU și TCU.

De la 177 HP și 369 Nm, rezultatul final ajunge la 211 HP și 437 Nm — o creștere de 34 HP și 68 Nm.

În cazul unei mașini echipate cu transmisie DSG, calibrarea TCU este importantă pentru ca modificarea să fie tratată la nivelul întregului ansamblu. La acest Passat, Stage 1 include atât ECU, cât și TCU.

211 HP / 437 Nm

MOC Performance oferă servicii de chiptuning, Stage 1 și calibrare ECU + TCU în Oradea, cu măsurători și verificări tehnice realizate în cadrul atelierului.

Address

Nr. 91
Sîntion
417078

Opening Hours

Monday 10:00 - 22:00
Tuesday 10:00 - 22:00
Wednesday 10:00 - 22:00
Thursday 10:00 - 22:00
Friday 10:00 - 22:00
Saturday 10:00 - 17:00

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when MOC Performance - Chiptuning Stage 1 & Dyno Oradea posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to MOC Performance - Chiptuning Stage 1 & Dyno Oradea:

Share

Nearby autos & automotive services


Other Sîntion autos & automotive services

Show All