Ovi's Garage : Automotive Diagnostics & DPF Doctor

Ovi's Garage : Automotive Diagnostics & DPF Doctor Pasiune! Cu asta a inceput totul acum aproximativ 10 ani si din ea s-a ajuns intr-un full time job pe care il fac cu maxima placere.

Oferim servicii de diagnoza auto si curatare filtre particule pentru autoturisme.

Continuare cu punctul 2.2. Blasfemia lui nu stiu.Intr-o legatura cu punctul 1, si aici este o intreaga poveste, discutie...
27/04/2026

Continuare cu punctul 2.

2. Blasfemia lui nu stiu.

Intr-o legatura cu punctul 1, si aici este o intreaga poveste, discutie si nelamurire in momentul in care spun "nu stiu", "nu stiu ce are masina ta", nu ma pricep si asa mai departe. Rare sunt cazurile in care clientul sa aprecieze sinceritatea mea, insa de cele mai multe ori se uita la mine exact cm ma uitam eu cand eram mic la motorul de VW PD "capsulat". Pana sa trag concluzii pripite, am stat sa ma gandesc putin de ce clientii sunt asa si am venit cu urmatoarea explicatie. Daca stai putin si te gandesti la jobul mecanicului auto si ce presupune asta, dar nu acum in prezent, te duci in urma cu 30 de ani, acolo o sa vezi masini care in 95% dintre cazuri seamana intre ele, masini care merg toate pe acelasi principiu, daca stii sa repari un VW diesel, stii sa repari si un PSA diesel, daca stii sa faci un Golf 2 pe benzina, stii sa faci si o Honda sau ce masini mai erau pe la noi prin tara, aici nu incerc sa caut masina aia extrema, model ce in Romania poate erau 2, vorbim de oamenii de rand si garajul clasic facut la cineva acasa. Pe vremea aia, mecanicul avem tot timpul o explicatie pentru ca problemele erau banale, la diesel problema era cu pornitul iarna, daca pornea, perfect, la benzina toata lumea stia de la Dacia, scanteie, benzina, etc, mecanicul avea o explicatie, era speranta ta. Ce vremeri!

Derulam putin pana in prezent, haos total, nimic nu mai are legatura cu nimic, stii sa faci VW, dar nu stii PSA, stii PSA, dar nu stii Renault, stii Japoneze, dar nu Mazda, ciorba auto este ingrozitoare, insa mecanicul este asteptat sa stie ce are masina, si nu sa stie, este asteptat ca dintr-o singura privire sub capota, la motorul ala "capsulat" sa rezolve problema, ca doar vorba aia, tu ai nevoie de masina ieri. Nu citesc comentarii, insa stiu ca o sa sara lumea in sus, ca nu este adevarat, insa d**a cm am zis, scriu din ce vad si traiesc, astfel, daca nu crezi in teoria mea, atunci de ce avem oameni care in loc de 100 de lei folosesc 1.000.000 de lei, de ce avem inca conceptia ca imi cumpar diesel ca sa merg cu consum mai mic? Chestii vechi, ce greu mor, asa este si subiectul asta.

Exemplu de acum cateva zile, vine un Nissan Pathfinder pentru o regenerare si adaptare filtru particule curatat. Inainte sa ma apuc, deschid capota si incep sa arunc un ochi, sa vad ca totul este vizibil ok, vad turbo nou, vad electrovalva turbo nou, furtune vacuum noi si incep sa intreb de ce sunt noi piesele. Clientul imi spune ca masina nu mai avea putere, nu mai tragea deloc si a fost la Mecanicul 1, a zis ca este clar turbo, s-a pus turbo nou, nimic, d**a a fost la Mecanicul 2, aceasta a zis ca tot turbo este, dar fiind nou a pus electrovalva noua si furtunele de vacuum noi, masina tot la fel, d**a Mecanicul 3, s-a bagat sub masina si a gasit filtrul de particule oarecum explodat, blocat si masina nu putea evacua.

Concluzie, nu prea am o concluzie pentru ca sunt foarte multi factori pentru situatia de mai sus mentionata, nu pot pune punctul pe i, insa cateva explicatii pot enumera: lipsa educatiei mecanicului de a spune efectiv nu stiu, atitudinea clientului de a judeca mecanicul cand spune nu stiu, asta impinge primul exemplu, criza financiara ce il impinge pe mecanic sa renunte la moralitate si sa se gandeasca ca diseara la Lidl il costa 250 de lei o punga de nimic si prefera sa faca ceva gresit, dar sa incaseze ceva; irationalitatea clientului care nu se pricepe, dar care este mai impacat psihic cand vede ca se face ceva la masina lui, chiar daca nu merge, s-a facut ceva, exact exemplul cu o harta proasta este mai buna decat nicio harta, si de aici mai pot extrapola foarte multe, insa este luni dimineata si o lungesc prea mult.

Incheiere: tine cont, exista technologie pentru a face masini bune, ba chiar forte bune pe care te poti baza si exista asta de peste 50 de ani, dar.....

Cateva subiecte aruncate sambata seara pe internet.

Adevarul este ca cel mai bine scriu in momente de manie si mega agitatie, insa lipsa de chef de viata pe care o am de la augumentin este perfecta cu subiectul pe care vreau sa-l arunc azi aici, zic il arunc, pentru ca efectiv asa fac, il arunc si nu citesc comentarii pentru ca nu imi pasa, este realitatea pe care eu o vad, nu vorbesc din carti.

1. Multiplicarea de factori si lipsa de viziune in viitor.

Tratez deja acest scenariu cu maxima iritare si il transpun intr-o frustrare vizibila in momentul in care cel cu care vorbesc simt cm efectiv nu intelege ce ii explic.

Scenariu: buna ziua! Am masina x din anul x cu motorul x, masina nu mai porneste, nu stiu ce are. Super! Invit masina la garaj deoarece o astfel de lucrare este superba, problema este bine definita, scopul clar si simplu. Ajunge masina, ajunge clientul. Etapele sunt in felul urmator, interogarea clientului, asta fiind a doua interogare despre problema, deoarce, fiind in afara orasului, putinul despre masina vreau sa il stiu la telefon, sa nu pun clientul sa vina cu masina pe platforma pana la mine, costuri pentru el degeaba.

Clientul incepe povestea si aceasta suna cam asa : Uneori.....(aici eu opresc ca un nesimtit discutia si-l intrerup).

In momentul in care povestea lui incepe cu uneori sau din cand in cand sau nu tot timpul, chestii pe care prefer sa le stiu de la inceput prin telefon, astfel nu mai chem masina, povestea se schimba radical, problema nu mai este bine definita, scopul este incert. In 95% din cazuri, clientul nu intelege de ce il intrerup, insa explicatia mea suna astfel:

Cand incepi cu uneori, inseamna ca ai o problema intermitenta, inseamna ca nu stii cm putem reproduce problema ta, inseamna ca dintr-un scop simplu de nu porneste, ne-am dus in minim 1000x variabile, ceva ce face nu imposibila reparatia, insa exponential mai grea. De ce? Pai este simplu, sa zicem ca esti un garaj mic, incepator, accepti lucrarea asta intermitenta pentru ca vrei sa te afirmi, nu poti reproduce problema, dar din ce iti spune clientul, suna a ceva "electric", incepi si tragi de cablaje, te uiti pe la ele si gasesti borna de la baterie ca este putin oxidata, o desfaci, o cureti, iesi cu masina in probe, totul perfect. Suni clientul, este gata masina, ceri pentru lucrarea asta 250-500 de lei, cat vrei tu, doar ai reparat masina pe care nebunul ala de la Halchiu a refuzat-o, meriti rasplata financiara. Toate bune si frumoase, doar ca peste 2 zile suna clientul, masina face la fel si aici iti dai seama cm tu te-ai insurat cu masina asta si clientul cu tine si absolut tot ce vei lucra in continuare la masina, nu vei mai putea cere bani, pentru ca ai reparat masina o data si atunci ai zis ca ai gasit problema si aceasta relatie toxica combinata cu aia de acasa, te cam macina si incepi si spui ca x marca sunt niste mizerii, ca tu nu mai bagi dinastea in garaj niciodata si asa mai departe.

In aceasta poveste, asa cm v-am obisnuit in scrierile mele, vreau sa ma pun si in pielea clientului, insa aici nu prea pot si nici nu vreau pentru ca industria auto a ajuns intr-un punct in care clientul are doar drepturi, dreptate si nevoie de masina ieri, asadar, tura asta ma abtin.

2. Punctul 2 pentru alta data.

Cateva subiecte aruncate sambata seara pe internet.Adevarul este ca cel mai bine scriu in momente de manie si mega agita...
25/04/2026

Cateva subiecte aruncate sambata seara pe internet.

Adevarul este ca cel mai bine scriu in momente de manie si mega agitatie, insa lipsa de chef de viata pe care o am de la augumentin este perfecta cu subiectul pe care vreau sa-l arunc azi aici, zic il arunc, pentru ca efectiv asa fac, il arunc si nu citesc comentarii pentru ca nu imi pasa, este realitatea pe care eu o vad, nu vorbesc din carti.

1. Multiplicarea de factori si lipsa de viziune in viitor.

Tratez deja acest scenariu cu maxima iritare si il transpun intr-o frustrare vizibila in momentul in care cel cu care vorbesc simt cm efectiv nu intelege ce ii explic.

Scenariu: buna ziua! Am masina x din anul x cu motorul x, masina nu mai porneste, nu stiu ce are. Super! Invit masina la garaj deoarece o astfel de lucrare este superba, problema este bine definita, scopul clar si simplu. Ajunge masina, ajunge clientul. Etapele sunt in felul urmator, interogarea clientului, asta fiind a doua interogare despre problema, deoarce, fiind in afara orasului, putinul despre masina vreau sa il stiu la telefon, sa nu pun clientul sa vina cu masina pe platforma pana la mine, costuri pentru el degeaba.

Clientul incepe povestea si aceasta suna cam asa : Uneori.....(aici eu opresc ca un nesimtit discutia si-l intrerup).

In momentul in care povestea lui incepe cu uneori sau din cand in cand sau nu tot timpul, chestii pe care prefer sa le stiu de la inceput prin telefon, astfel nu mai chem masina, povestea se schimba radical, problema nu mai este bine definita, scopul este incert. In 95% din cazuri, clientul nu intelege de ce il intrerup, insa explicatia mea suna astfel:

Cand incepi cu uneori, inseamna ca ai o problema intermitenta, inseamna ca nu stii cm putem reproduce problema ta, inseamna ca dintr-un scop simplu de nu porneste, ne-am dus in minim 1000x variabile, ceva ce face nu imposibila reparatia, insa exponential mai grea. De ce? Pai este simplu, sa zicem ca esti un garaj mic, incepator, accepti lucrarea asta intermitenta pentru ca vrei sa te afirmi, nu poti reproduce problema, dar din ce iti spune clientul, suna a ceva "electric", incepi si tragi de cablaje, te uiti pe la ele si gasesti borna de la baterie ca este putin oxidata, o desfaci, o cureti, iesi cu masina in probe, totul perfect. Suni clientul, este gata masina, ceri pentru lucrarea asta 250-500 de lei, cat vrei tu, doar ai reparat masina pe care nebunul ala de la Halchiu a refuzat-o, meriti rasplata financiara. Toate bune si frumoase, doar ca peste 2 zile suna clientul, masina face la fel si aici iti dai seama cm tu te-ai insurat cu masina asta si clientul cu tine si absolut tot ce vei lucra in continuare la masina, nu vei mai putea cere bani, pentru ca ai reparat masina o data si atunci ai zis ca ai gasit problema si aceasta relatie toxica combinata cu aia de acasa, te cam macina si incepi si spui ca x marca sunt niste mizerii, ca tu nu mai bagi dinastea in garaj niciodata si asa mai departe.

In aceasta poveste, asa cm v-am obisnuit in scrierile mele, vreau sa ma pun si in pielea clientului, insa aici nu prea pot si nici nu vreau pentru ca industria auto a ajuns intr-un punct in care clientul are doar drepturi, dreptate si nevoie de masina ieri, asadar, tura asta ma abtin.

2. Punctul 2 pentru alta data.

Ceva nu pare ok aici. Supapa egr ramasa putin blocata pe deschis. Atat de putin incat masina dimineata la prima cheie po...
29/01/2026

Ceva nu pare ok aici.

Supapa egr ramasa putin blocata pe deschis. Atat de putin incat masina dimineata la prima cheie pornea, dar se oprea.

Tu + internet + Chat GPT ≠ cu experienta mea.Putin contexct ca sa definim problema. Suna telefonul, la capatul lui se af...
29/01/2026

Tu + internet + Chat GPT ≠ cu experienta mea.

Putin contexct ca sa definim problema.

Suna telefonul, la capatul lui se afla clientul "informat" sau mai bine zis dezinformat, dar cine-s eu sa judec, clientul care crede ca daca stie sa isi foloseasca telefonul mai bine decat parintii lui, el a gasit cheia succesului in absolut orice domeniu. Discutia incepe cu clasica intrebare: Dumneavoastra cm curatati filtrele de particule? Pentru cei ce imi citesc postarile, stiu ca nu mai raspund la intrebarea asta prin telefon, personal consider ca sunt multe de povestit si explicat, incat nu vreau sa fiu precum medicul ala la care mergi pentru o consultanta si in 5 minute te da afara din cabinet tu venind bou si pleci vaca, astfel, ii indrum pe toti pe pagina asta de facebook. Cu putin scroll, gasesti aproape tot ce ai nevoie, aproape.

Aparent clientul intelege si isi face programare. Totul bine pana aici, insa in ziua programata, aceasta nu mai apare. Ii trimit un mesaj, incercand sa inteleg daca intarzie. Aparent acesta nu intarzia, insa a decis sa nu mai vina si nici sa-mi scrie ca nu mai vine pentru ca, citez: Am vorbit cu mecanicul si modul dumneavoastra de a curata filtrele este total gresit si in momentul in care tai filtrul, aceasta nu se mai potriveste, nu se poate suda bine, etc si pot aparea alte probleme.

Personal nu raspuns la astfel de pareri pentru ca nu vreau sa intru in discutii interminabile, de aia si aici rar citesc sau raspund la comentarii.

Acum, fiind pagina mea, imi vreau dreptul la replica.
1. Este total adevarat ca modul meu de curatare, aceasta de a alege sa desfac filtrele este gresit, nu exista niciun producator care sa accepte asa ceva, insa asta este raspunsul in momentul in care nu vrei sa cumperi un filtru nou original.
2. In poza de mai jos avem un Fiat Ducato Euro 6, clientul ne cere curatara, filtrul este efectiv blocat cu ADBLUE, daca nu desfaceam acest filtru, il declaram irecuperabil si fortam clientul sa isi cumpere unul nou. Oare eu gresesc aici?
3. Chiar daca filtrul din poza nu era blocat cu adblue, cm crezi ca se poata spala corect avand toate tablele alea acolo? Repet, ele sunt facute pentru a nu fi curatare, dar ne adaptam cm putem pentru a reusi sa nu fim in totalitate sclavul masinii.

Daca esti mecanic auto pentru ca ai vazut o portita financiara ok in treaba asta, dar nu ai inceput din pasiune, nu uita ca domeniul auto a devenit mai mult decat un schimb de ulei si o placuta de frana, recunoaste-ti cercul de competente si a spune nu stiu uneori este magnific.

Minimul necesar cand vine vorba de masina ta DIESEL.Un lucru este clar si s-au facut si glume pe seama asta, conducatoru...
24/01/2026

Minimul necesar cand vine vorba de masina ta DIESEL.

Un lucru este clar si s-au facut si glume pe seama asta, conducatorul auto de acum 25+ ani avea mult mai multe cunostinte despre ce inseamna un automobil si care sunt lucrurile minime pe care trebuie sa le verifice inainte de a porni la drum.

Cum zilele astea a fost putin mai frig, la noi in Brasov am avut dimineata intre -12 si -15 grade celsius, telefonul meu a sunat ca disperatul cu oameni ce isi doresc o diagnoza pentru ca masina le porneste foarte, foarte greu. Am sa vars aici in randuri exact ce le-am zis si lor la telefon si poate va fi de ajutor.

Ca sa putem defini bine problema, luam un scenariu in care afara sunt -13 grade celsius si vrei sa pleci la munca cu masina.

1. Cand afara este foarte frig, o regula nescrisa, veche de pe vremea cand dieselul nu pornea iarna sub nicio forma, doar tras, spune ca nu strica sa lasi bujia de 2 sau chiar 3 ori, astfel incalzesti mai bine camera de ardere si ai sanse sa pornesti mult mai usor.
2. Daca nu iti mai aduci aminte cand ai schimbat ultima oara acumulatorul de pe masina, este clar timpul sa-l schimbi. Eu inteleg ca tu deschizi capota si te uiti acolo pe el si vezi o bula verde sau mai bine, ai o chestie dinaia bagata in priza de 12v si vezi ca bateria ta arata 11.5 si o declari buna. Nimic mai gresit, acumulatorul are nevoie de amperi la pornire si pe aia ii pierde destul de repede. In loc sa te chinui sa pornesti masina, sa te duci cu ea sa platesti diagnoze peste diagnoze, mai bine banii aia ii pui la un acumulator nou de calitate.
3. Chiar daca masina ta diesel nu genereaza eroare de bujie arsa, dar la fel ca in punctul 2, nu mai stii daca le-ai schimbat vreodata, iti recomand un set de bujii noi in anticiparea gerului. Noi astia ce am prins vremurile dieselul tras pe strada sa porneasca, stim cm arata o bujie care se incalzeste de la jumatate in sus, nu doar varful, astfel cilindrul nu prea este incalzit.
4. Daca punctele 1, 2 si 3 sunt acoperite si masina ta tot nu porneste bine, in cele mai multe cazuri si avem foarte, foarte multe cazuri in care un electromotor nou, ma repet, un electromotor nou, in cutie, nu reconditionat in spatele blocului, unul nou, a facut toata diferenta de pe lume. Ca sa nu o lungesc, acesta piesa isi pierde din forta cu trecerea timpului, pe scurt in loc sa mai dezvolte 2 cai putere, dezvolta 1, invarte, ba chiar uneori face si ture, dar nu face forta si iarna ai nevoie de forta.

Inteleg ca nu este de datoria ta sa iti cunosti masina sau sa cunosti domeniul auto, insa, cand nu te poti deplasa 250 de metrii pe jos pentru x sau y si masina iti este de o dependenta mai mare decat telefonul, atunci este responsabilitatea ta sa ai grija de ea cm trebuie, nu a garajului la care ajungi in ultimul moment, cu masina pe semi butuci si cauti empatie ca tie iti trebuie masina in 2 ore.

Spor!

Adevarul este ca imi dau seama ca cel mai bun content aici il pot face in momente de mica manie, atunci flow-ul este per...
13/12/2025

Adevarul este ca imi dau seama ca cel mai bun content aici il pot face in momente de mica manie, atunci flow-ul este perfect, astfel azi incerc sa vars aici un aspect ce tot se repeta in treaba asta cu metoda de curatare a filtrelor de particule.

Scenariul este astfel:

Imi suna telefonul, clientul se prezinta frumos si imi cere informații despre "modul meu" de curatare a filtrelor de particule. Eu, pentru a scurta discutia deoarece intr-o conversatie telefonica nu pot acoperi prea multe detalii ii indrum pe cei interesati pe pagina asta. Cu putin scroll gasesti tot ce ai nevoie. Ok, de cele mai multe ori asta nu functioneaza si cel interesat vine cu faimoasa intrebare: "ce procedura de curatare folositi, cu apa sau termica".

Aici pentru mine se termina discutia deoarece, in primul rand cunosc faptul ca el este deja convins de faptul ca termic este cel mai bine, lenes fiind sa digere mai multa informatie decat ce gaseste aruncat peste tot internetul de cei de la Odorheiul Secuiesc. Mentionez faptul ca am dus si astfel de "lupte" si va spun ca nu se pot castiga, am mai spus asta in diferite scenarii, omul convins de o aberatie este cel mai periculos animal.

O sa incerc aici singur sa imi raspund la intrebare si sa gasesc sau sa fabric o justificare. Recunosc ca am renuntat sa ma mai uit online sa aud argumentele ce circula online, ele sunt enorm de multe si unele bat mai tare ca jandarmeria cand are mana libera.

Diferenta intre termic si apa?

1. In momentul in care filtrul de particule intra intr-un cuptor ce se poate incalzi si mentine o temperatura de 500-600 de grade celsius constant, atunci depozitele de fum, chestia aia neagra din filtru incepe sa se descompuna, este exact acelasi proces ca si pe masina, ridicam temperatura ca sa descompunem depunerile de fum de pe canalele filtrului. In urma descompunerii ramane cenusa, exact ca in soba de lemne, arde lemnul, ramane cenusa. Cenusa aia ocupa loc si cand un filtru ajunge la capat de viata, ajunge pentru ca este plin de cenunsa. Ce sa vezi, cenusa aia nu se mai descompune si poti sa lasi filtrul 10 ani in cuptor, aia acolo ramane.
2. Ca sa poti baga un filtru in cuptor, aceasta trebuie sa fie "dezbracat" de toate sondele si de toti senzorii, iar tu ca si client final ce esti la prima experienta de acest fel nu o sa stii ca in peste 80% din cazuri sondele nu se desfac, sau daca se desfac acestea ies cu filet cu tot, sau cand se desfac se strica, asta inseamna alta bataie de cap, alti bani, alta distractie.
3. Prima parte din punctul 1 este ok, dar si acesti erori ai filtrelor de particule trebuie sa scoata cenusa afara si atunci recurg la o metoda simpla, fac o fereastra in zona goala dintre filtru si catalizator, daca modelul este de asa natura si incep sa sufle canalelel filtrului cu aer din compresor, astfel vor scoate depozitele de cenusa afara.
4. Cand speli cu apa, in cazul meu, desfac partea de catalizator pentru a ma asigura ca filtrul se spala bine, debitul de apa impinge depozitele de cenusa si fum de pe fiecare canal. Se termina procesul de spalare, se usuca filtrul, se sudeaza la loc si gata. In acest mod, pot sa nu pun chei pe toti senzorii si pot juca cartea ca vor scapa nestricati.
5. Pe scurt si ma repet 6+2=8 si 5+3=8, clientul final are ca interes sa isi vada masina reparata, insa experienta anilor mi-a aratat de prea multe ori ca atunci cand masina este stricata, clientul este mult mai suparat decat atunci cand el este bolnav. Astfel, daca il rogi ca in viitor macar sa se uite peste ingredientele produselor pe care le cumpara saptamanal, zice ca sunt absurd, dar sta sa faca filozofie despre cm este mai bine sa isi spele filtrul de particule la Ford Focus 1.6D din 2008.

17/11/2025
Industria auto este o gluma proasta! Partea 1Am incercat, dar am esuat! Am vrut sa mut tot continutul pe TikTok insa, pe...
25/10/2025

Industria auto este o gluma proasta! Partea 1

Am incercat, dar am esuat! Am vrut sa mut tot continutul pe TikTok insa, personal, mi se pare incredibil de greu si cand zic greu, ma refer la consumul de timp pe care acest mod de a posta il genereaza. Cine naiba are timp n ore sa stea pentru a face un filmulet compatibil cu TikTok? Ideea de a posta este de a scrie in momente de flow, momente in care sa nu stau sa gandesc prea mult ce scriu, sa scriu ce gandesc pe moment, sa nu stau sa fac pe actorul, sa aplic lumini si filtre pentru a da bine in cadru, pana la urma, scriu, nu fac actorie, asa ca ne intoarcem la clasic, postam pe aceasta platforma moarta numita Facebook.

De unde titlul cu gluma proasta? Este o maxima placere de a mea de a interactiona cu oameni ce sunt in acest domeniu de mai bine de 30 de ani, si intr-o zi, vorbind cu un prieten de la Renault, efectiv imi apasa butoanele perfecte si intr-un flow de vorbit despre scarba pe care o am pentru toata industria auto, a iesit aceasta chestie, industria auto este o gluma proasta, fraza pe care a acceptat-o si pe care sunt sigur ca o transmite mai departe.

Bun, s-au aruncat toate motivele, acum sa incepem sa scriem. Ma voi opri azi doar la pozele atasata si la subiectul ce-mi place mie, sistemele de tratare a gazelor pentru motoarele DIESEL. Exista multe exemple de glume din industrie, dar mai voi axa pe ceva ce imi este aproape si ma lasa sa scriu fara sa gandesc prea mult.

In poze avem un sistem de tratare a gazelor de pe un Nissan din 2024 si daca ne uitam din dreapta spre stanga vedem astfel: catalizator - filtru de particule - catalizator SCR. Pana aici totul perfect normal pentru o masina EURO 6+.

Unde-i gluma? Rabdare!

Nu mai este o necunoscuta treaba ca filtrul de particule este o piesa consumabila sau mai bine spus, ca nu este pe viata si cand zic viata, ma refer la viata ta ca om, ca atunci cand vezi pe cutia de viteze la BMW ca uleiul este pe viata, esti convins ca el tine 82 de ani, ca atat de naiv esti, insa realitatea iti spune ca el este pe viata, viata masinii care este de......5 ani. Conform normelor europene, exista o lege prin care se impune producatorului auto ca un filtru de particule sa aiba o viata de minim 160.000 de km, din experienta vedem ca acest numar mic de km se aplica pentru motoarele mici al caror element filtrant este mic si cu un volum mic, insa la motoarele de 2.0 + exista cazuri de filtre ce merg si 300.000 de km. (aceasta afirmatie sufera de exceptii de la producator la producator).

Pana aici, totul simplu si frumos, o utopie perfecta din punct de vedere al normelor de poluare, insa ce faci cand acest vis, visul de tratare a gazelor se izbeste de realitate, cand tot ce da bine pe hartie se comporta total altfel in realitate? De ce zic asta? Este iar cunoscut faptul ca pretul masinilor este intr-o continua crestere datorita sistemelor antipoluare, un sistem scump si invers proportional cu fiabilitatea pe termen mediu, asadar aceste filtre se strica sau ajung la capat de viata.

Scenariul 1 in care filtrul se strica - rezolvarea este foarte simpla, aceasta se inlocuieste, de preferat cu unul original, insa aici este o alta postare.

Scenariul 2 in care filtrul ajunge la capat de viata, adica masina are acumulati ceva km iar frecventa regenerarilor creste insuportabil, pana la momentul in care masina genereaza diferite erori legate de regenerari incomplete, etc, etc.

Ce zice producatorul? Ca un mic capitalist ce este el, iti vinde un filtru nou, ba chiar iti mentioneaza ca nu exista technologie de curatare pentru acesta, iar singura solutie este o cheltuiala de minim 1500 de euro pana la aproximativ 5000 de euro filtrul din poza atasata, d**a cm am zis, uite cm vine gluma.

In trecut, in special cei de la PSA au facut filtrele de particule demontabile pentru a fi usor de curatat, ba chiar exista un patent pentru modul de curatare, insa, o data cu obsesia d**a profit, mai toti s-au mutat din tabara, hai sa facem ceva ok, spre, hai sa vedem de unde putem face si ultimul cent, astfel ajungem la finalul acestei postari.

Filtrul din imagine conform celor de la Nissan este imposibil de curatat, iar clientul este nevoit sa cheltuie 5000 de euro plus costul senzorilor pentru a respecta procedura la o masina ce are peste 200.000 km, cu o valoare de piata total scazuta. Aici vine gluma pe care nu o suport, deoarece incerc sa privesc subiectul in profunzime, sa vad realitatea castigurilor din Romania per an, sa vad costul masinii, sa vad costul reparatiei si sa incerc sa ma duc in zona socialista sa empatizez cu clientul final care probabil nu este cel mai instarit, ba chiar pot duce exemplul la extrem pentru a-l sublinia si mai bine, acesta fiind, o femeie singura, 2 copii, isi cumpara o masina cu an bun, ca doar asa crede ca nu o sa aiba probleme, nu isi permite noua, dar isi permite un second hand, ceva km probabil peste 160.000, nu are unde sa ceara consultanta, se foloseste de ea pe drumuri scurte, avand 2 copii este toata ziua prin oras, se strica filtrul, merge la reprezentanta pentru ca nu are incredere in altcineva si vrea sa fie sigura ca masina se repara cm trebuie, are maxima nevoie de ea, iar reprezentanta urmeaza procedura data de producator. Sunt singurul care vede gluma proasta?

Daca ti-a placut poastarea, un share ar ajuta sa mai postez, iar daca cineva vrea sa faca un TikTok cu poastarea asta, gaseste numarul meu in sectiunea de mesaje.

Pam-pam.
24/09/2025

Pam-pam.

Cateva poze de prin telefon adunate legate de sablarea supapelor cu coaja de nuca, o operatiune absolut necesara masinil...
06/09/2025

Cateva poze de prin telefon adunate legate de sablarea supapelor cu coaja de nuca, o operatiune absolut necesara masinilor pe benzina cu sistem de injectie directa.

Address

Ghimbavului Nr. 37
Halchiu
507080

Telephone

+40747031930

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Ovi's Garage : Automotive Diagnostics & DPF Doctor posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Ovi's Garage : Automotive Diagnostics & DPF Doctor:

Share