30/10/2020
Ce simptome are o masina cu probleme la sistemul de injecție?
Un indicator al disfunctionalitatii componentelor sistemului de injectie (injectoare, p***a sau regulatorul de presiune) este pierderea de presiune din sistem, situatie ce genereaza probleme de pornire sau de functionare a motorului. Problemele sistemului de injectie trebuie constatate de un specialist certificat si cu experienta vasta in domeniu, insa sunt unele simptome care trebuie recunoscute si de proprietarii de autovehicule:
-masina nu porneste sau porneste cu greutate
-motorul functioneaza zgomotos
-emisii de fum negru la accelerare
-trecerea in regim de avarie a functionarii
motorului (aprinderea becului de avarie) sau oprirea neprogramata a acestuia
-pierderi de carburant in zona motorului
-trepidatii anormale ale motorului
-batai in zona motorului (sunet de lovire in zona injectoarelor)
-consum ridicat de combustibil
-putere scazuta a motorului