17/04/2018
Warszawa, ach Warszawa. Kto taką miał?
Warszawa M-20
To pierwszy samochód osobowy produkowany seryjnie w powojennej Polsce. Produkcja (na licencji ZSRR) ruszyła w FSO w 1951 i trwała do 1973 roku. Dostępne jednostki napędowe to silniki benzynowe R4 o pojemności skokowej 2120 cm³, dolnozaworowy M-20 i górnozaworowy S-21. Moment obrotowy przekazywany był poprzez suche jednotarczowe sprzęgło, 3-biegową manualną skrzynię biegów (później 4-biegowa) i wał napędowy na oś tylną. Na początku Warszawy miały 4-drzwiowe nadwozie typu fastback, od 1964 produkowana była wersja sedan, od 1965 5-drzwiowe kombi. Powstały także: pick-up, radiowóz, ambulans/sanitarka, furgon, pocztylion oraz drezyna. W oparciu o podzespoły Warszawy powstały takie samochody dostawcze jak Żuk, Nysa i Tarpan. Pierwsza montowana jednostka R4 o pojemności 2120 cm³, generowała 50 KM, moment obrotowy wynosił 122 Nm, a prędkość maksymalna 105 km/h.
Warszawa już w momencie wprowadzania do produkcji była konstrukcją archaiczną, nadwozie wyglądało przestarzale. Od roku 1965 planowano wprowadzenie następcy dla Warszawy, dzięki negocjacjom z Fiatem w 1965 roku doszło do podpisania umowy i stworzono model Fiata 125p.