Rusty Madness Garage

Rusty Madness Garage RMG е страница за история, реставрация и тунинг на стари и класически мотоциклети!

--- Уникалния прототип на MZ ---Здравейте колеги! В интернет има едно видео на което се вижда двуцилиндров MZ ETZ. Изклю...
30/05/2026

--- Уникалния прототип на MZ ---

Здравейте колеги! В интернет има едно видео на което се вижда двуцилиндров MZ ETZ. Изключително интересен мотор, който е създаден доста кадърно от ентусиаст. С огромна изненада обаче научих, че всъщност от MZ са мислили за такъв модел и дори са работили по неговото създаване!
Става въпрос за MZ ETZ 500 S. Умишлено забавих статията с цел да изнамеря повече информация, но не стигам до такава. Единственото, което се разбира за модела е, че са създадени 10-ти бройки, една от които днес се съхранява в музея на ГДР в Германия. По информация от там моторът разполага с 27 конски сили /малко ми се виждат?!/ и може да развие скорост от 145 км/ч. Периодът на производство е 1986-1987 г.

/снимката е от интернет/

Колеги, най-накрая публикацията за MZ TS 250 и MZ TS 250-1 e готова! Линк тук и в коментарите!-https://retromotobg.com/m...
24/05/2026

Колеги, най-накрая публикацията за MZ TS 250 и MZ TS 250-1 e готова! Линк тук и в коментарите!

-https://retromotobg.com/mz-ts-250-%d0%b8-mz-ts-250-1-%d0%b2%d1%81%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d0%bc%d0%be%d0%b4%d0%b8%d1%84%d0%b8%d0%ba%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%b8/

/На снимката виждате оригинален постер от Западно-Германския вносител на MZ. Обърнете внимание на стопа, нетипичниячерен цвят и наличието на дясно огледало. Всичко е обяснено в публикацията!/

Здравейте колеги! Както знаете в сайта retromotobg.com сглобявам публикации, които да са в помощ на хора, искащи да рест...
18/05/2026

Здравейте колеги! Както знаете в сайта retromotobg.com сглобявам публикации, които да са в помощ на хора, искащи да реставрират своята машина в пълен оригинал до най-малкият детайл! Именно поради това имам нужда от вашата помощ.

Следният текст, който ще прочетете е разработен спрямо изследване на MZ ES 150 за пазара на DDR:
- Първоначално стъклото на задната светлина е било оранжево-червена. Това е така до март 1965 г, когато започват да се използват изцяло червени стъкла. Причината е законодателството на ГДР, което приема закон от март 1965 г. задните светлини да са само червени. Производителите на стъклата са два : BALACO и VEB Kradleuchten. Освен цвета на стопа се променят и други детайли -до 1965 г. стъклото е разположено външно спрямо корпуса, който е боядисан в сребристо. След въвеждането на червеното стъкло, то е разположено вътре във вече хромирания корпус на стопа. -

Тук възникна обаче следният проблем: В България аз съм виждал САМО мотори с втория /късен/ тип стоп, произведени дори и през 1963-1964 г. Моля, всеки който има наблюдения конкретно за този детайл да напише по един ред, за да сглобим историята на модела, предназначен специално за Българския пазар! Напълно е възможно тук стоповете да са били само от "новия тип", поради законодателство или някаква друга причина.

--- Suzuki GSX250E ---Здравейте колеги! Suzuki GSX250E започва да се произвежда през 1980 г., като разполага с 250 cm³, ...
10/05/2026

--- Suzuki GSX250E ---

Здравейте колеги! Suzuki GSX250E започва да се произвежда през 1980 г., като разполага с 250 cm³, 4-тактов, 2-цилиндров DOHC двигател с въздушно охлаждане. Рамката е полу-дуплексна, като се раздвоява под двигателя. Перфорираните предни дискове на спирачките използват технология, заимствана от състезателния модел RGB500 Grand Prix, за да помогнат за намаляване на теглото, увеличаване на ефективността на охлаждане и подобряване на спирачната ефективност. Моделът тежи 154 кг, има мощност от 29 к.с. и 6-степенна скоростна кутия. Производството трае до 1982 г., когато е заменен от подобрения модел KATANA.

/Снимката е от интернет/

--- Шведското DKW ---Здравейте колеги! В тази статия ще разгледаме нещо доста рядко!През 30-те години DKW прави фурор съ...
29/04/2026

--- Шведското DKW ---

Здравейте колеги! В тази статия ще разгледаме нещо доста рядко!

През 30-те години DKW прави фурор със своите мотоциклети, като на почит са малките 100 кубикови модели от серията RT-лесен, удобен, и най-важното, евтин и надежден транспорт в едни доста смутни времена, когато във въздуха витае нова световна война! И докато в повечето държави се внася DKW RT 100, шведите избират друг подход. Купуват двигатели и правят свой мотопед! Така се ражда Diamant-DKW 98cc.
Първо да уточним някои неща: Този тип двигател, освен с кик стартер, се е предлагал и с педали. И да, има и шведска марка Diamant, която въпреки еднаквото име, няма нищо общо с германския Diamant. Включително тя произвежда и велосипеди, както и немския Diamant

Конкретния модел е произвеждан само през 1938 г. и малко от 1939 г. Разполага с три скорости и три конски сили от 100 кубиковият двигател. Определено моторчето е доста красиво и напълно в крак със своето време.

/снимката е от интернет/

--- MZ TS 150 и доброволната отбрана на ГДР ---Здравейте колеги! По времето на ГДР е същуствувала една организация нареч...
20/04/2026

--- MZ TS 150 и доброволната отбрана на ГДР ---

Здравейте колеги! По времето на ГДР е същуствувала една организация наречена Gesellschaft für Sport und Technik (GST), буквално преведено „Спортно-технологично обединение“. Официално е създадена, за да запълва свободното време на младите хора, интересуващи се от спорт и технологии, като осигурява необходимото техническо оборудване (например мотоциклети, самолети, радиостанции). Освен това пряко си сътрудничи с армията за организиране на предвоенна подготовка на германските младежи.
Усвояването на майсторство в карането на мотоциклет е била една от целите по време на занятията. За целта са използвани мотоциклети MZ, като един от моделите е бил MZ ES 150 боядисани в маслено зелено, а също и MZ TS 150. Както виждаме моторите не са пазени особено, като дори попаднах на схема как трябва да се усили рамата, за да издържа на натоварването. Схемата може да видите на последната снимка. Ще ми е интересно да разбера има ли някъде в България такава рамка!

--- Джобен HARLEY - DAVIDSON ---Здравейте колеги! Да, това което виждате е Harley-Davidson... почти! :DHarley Davidson X...
09/04/2026

--- Джобен HARLEY - DAVIDSON ---

Здравейте колеги! Да, това което виждате е Harley-Davidson... почти! :D
Harley Davidson X90 е мотор в стил minimoto, произвеждан в периода 1973 - 1975 г., но не директно от завода на Харли, а от италианския производител Aermacchi, който е 50% собственост по това време на американският гранд. Практически това си е чистокръвно италианско двутактово моторче, но с логото на Harley-Davidson. Идеята зад това е била да се привлекат млади мотористи към моделите на Harley, с надежда след време те да преминат към американските V-образни чудовища на марката. Именно поради това, през 1959 г. Harley-Davidson купува 50% от Aermacchi и просто ребрандира техните двутактови модели със своето лого.
Произведени са почти 17 хил. от тези моторчета, което не е особено впечатляваща бройка. Затова пък качеството на изработка е било на ниво! Използвани са 3 различни предни вилки през трите години на производство - Cerrani, Marzocchi и Betor. Гумите са били 10 инчови Pirelli MT 74. Двигателчето е 90 куб. см с мощност от 8 конски сили и 4-степенна скоростна кутия. През първата година на производство моторчето се предлага в два цвята- син металик и черно, като тук говорим за цветовете на резервоара. През 1974 г. е включен и червен цвят. Калниците са винаги хромирани, а рамката черна.

/снимката е от интернет/

Колеги миналата седмица не ми остана време за публикация, но ще ви покажа новата придобивка към колекцията- италиански в...
30/03/2026

Колеги миналата седмица не ми остана време за публикация, но ще ви покажа новата придобивка към колекцията- италиански велосипед Carraro. Абсолютно нищо не мога да намеря за него като информация затова ще се радвам на всякаква такава!

Здравейте колеги! След дълго четене, сверяване на информация и лични наблюдения над оригинални мотори, най-накрая съм го...
22/03/2026

Здравейте колеги! След дълго четене, сверяване на информация и лични наблюдения над оригинални мотори, най-накрая съм готов с една публикация, която засяга един много интересен и почти винаги пренерегван въпрос. Оригиналните болтове използвани в процена на производство на мотоциклети SIMSON и MZ!
При реставрацията вниманието към детайла е ключове, но тук се няма в предвид трети до пети слой безцветен лак върху боята, а именно максималното използване на оригинални елементи в процеса на реставрация!

Линк към статията ! 👇
https://retromotobg.com/%d0%be%d1%80%d0%b8%d0%b3%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d0%bb%d0%bd%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%b1%d0%be%d0%bb%d1%82%d0%be%d0%b2%d0%b5-%d0%b7%d0%b0-mz-%d0%b8-simson/

Протитип на MZ от 1990 г. след дизайнерско проуване на пазара. Моторът не е влязъл в серийно производство.
15/03/2026

Протитип на MZ от 1990 г. след дизайнерско проуване на пазара. Моторът не е влязъл в серийно производство.

Address

Pomorie
Pomoriye

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Rusty Madness Garage posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Rusty Madness Garage:

Share